Традиційно, препарати сульфонілсечовини (ПСС) як пероральні цукрознижувальні засоби (ЦЗЗ) посідали друге місце після метформіну в алгоритмах лікування цукрового діабету (ЦД) 2 типу. ПСС дійсно ефективно знижують рівень глюкози в крові.
Однак ризики розвитку гіпоглікемії та збільшення маси тіла обмежували їх широке використання. У дослідженні UGDP (University Group Diabetes Program) предметом занепокоєння стала й серцево-судинна безпека (ССБ) препаратів сульфонілсечовини. Але після оприлюднення результатів кількох метааналізів і даних, отриманих в умовах реальної клінічної практики, виявилося, що висновки різні та суперечать один одному.
Варто усвідомити, що всі небажані ефекти ПСС, зокрема ризик розвитку гіпоглікемії, збільшення ваги або серцево-судинних подій, можуть бути різними в різних ПСС.
Нещодавно були опубліковані результати двох великих надійних та тривалих досліджень: CARMELINA та CAROLINA
- 6979 дорослих з ЦД 2 типу
- 27 країн
- більш ніж 600 медичних установ
- 2,2 роки спостереження
Багатонаціональне рандомізоване подвійне сліпе плацебо-контрольоване клінічне дослідження
Мета: оцінка впливу лінагліптіна (5 мг 1 раз на день) в порівнянні з плацебо при серцево-судинній недостатності у дорослих з ЦД 2 типу та високим серцево-судинним і нирковим ризиком
Висновки CARMELINA:
Лінагліптин не поступається плацебо щодо комбінованої кінцевої точки смерті від серцево-судинних подій (ССП), нефатального інфаркту міокарда або нефатального інсульту (3Р-MACE) в пацієнтів із ЦД 2 типу і високим серцево-судинним і нирковим ризиком.
- 6033 дорослих з ЦД 2 типу
- 43 країни
- більш ніж 600 дослідницьких центрів
- >6 років спостереження
Міжнародне рандомізоване контрольоване подвійне сліпе клінічне дослідження з активним препаратом порівняння
Мета: оцінити профіль серцево-судинної безпеки застосування препарату лінагліптін (5 мг один раз на добу) в порівнянні з глімепірідом* у дорослих пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу з високим ризиком серцево-судинних ускладнень або діагностованим серцево-судинним захворюванням.
Висновки CAROLINA:
Лінагліптин не має переваг перед активним препаратом порівняння глімепіриду стосовно 3Р-MACE (КР 0,98; 95,47% ДІ 0,84-1,14) в осіб похилого віку з високим серцево-судинним ризиком.
На основі опублікованих даних досліджень CARMELINA та CAROLINA було проведене
непряме порівняння методів лікування (НПМЛ) за допомогою глімепіриду і плацебо за часом до виникнення першої ССП.
Висновки НПМЛ:
Результати показують, що використання глімепіриду супроводжується зіставними з плацебо часом до виникнення першої 3-точкової MACE (КР
Підсумки ефективності лікування ПСС і плацебо за 3-точковою МАСЕ
Глімепірид
(КР; 95% ДІ)
Лінагліптин
(КР; 95% ДІ)
Плацебо
(КР; 95% ДІ)
Глімепірид
(КР; 95% ДІ)
Лінагліптин
(КР; 95% ДІ)
Плацебо
(КР; 95% ДІ)
Глімепірид
(КР; 95% ДІ)
Лінагліптин
(КР; 95% ДІ)
Плацебо
(КР; 95% ДІ)
Отримані висновки підтверджують результати метааналізу Simpson та співавторів:
застосування ПСС глімепіриду супроводжувалося зниженням кардіоваскулярного ризику, якщо порівняти з іншими ПСС.
В той же час доведена ССБ глімепіриду дає можливість більш широко використовувати препарат аби допомогти пацієнтам з ЦД 2 типу.
Ретроспективне нерандомізоване непорівняльне багатоцентрове дослідження реальної клінічної практики
Мета дослідження:
Оцінка ефективності і безпеки глімепіриду і метформіну в лікуванні хворих на ЦД 2 типу, обтяжений супутніми захворюваннями та ускладненнями, в умовах реальної клінічної практики.
Висновок:
Аналіз призначень за віком показав, що комбінації глімепіриду і метформіну були найкращим вибором для лікування хворих на ЦД 2 типу із супутніми захворюваннями (артеріальна гіпертензія, дисліпідемія та ускладнення діабету) в усіх вікових групах. Згадана комбінація ефективна в терапії діабету як на ранніх етапах захворювання, так і в разі тривалого стажу ЦД.
Висока ефективність і задовільний профіль ССБ препарату Амарил®
Зручне дозування препарату Амарил® дозволяє приймати 1 таблетку 1 раз на добу, що підвищує комплаєнс.
Амарил® рекомендується приймати незадовго до чи під час ситного сніданку або першого основного прийому їжі.
Початкова доза становить 1 мг глімепіриду на добу.
У разі неоптимального глікемічного контролю дозу потрібно збільшувати до 2, 3 чи 4 мг глімепіриду на добу поетапно (з інтервалами в 1-2 тиж).
Максимальна рекомендована доза препарату Амарил® – 6 мг на добу.
Посилання:
- *Обидва препарати призначалися на тлі стандартної цукрознижувальної терапії та стандартної терапії для корекції факторів серцево-судинного ризику.
- 3Р-MACE (3-point major adverse cardiovascular events) – 3-точкові серйозні небажані серцево-судинні події.
- 1. Кардіоваскулярна безпека при застосуванні глімепіриду: непряме порівняння результатів досліджень CAROLINA і CARMELINA. Здоров’я України. Тематичний номер «Діабетологія, Тиреоїдологія, Метаболічні розлади», 2021; 1(53):35-36. https://health-ua.com/multimedia/userfiles/files/2021/Endo_1_2021/Endo_1_2021_st35-36.pdf. Останній доступ: 08.2021.
- 2. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Амарил®, таблетки, 1 таблетка містить глімепіриду 2, З або 4 мг. РП N°UA/7389/01 /01, №UA/7389/01 /02, №UA/7389/01 /03. Наказ МОЗ України №236 від 04.02.2020.
MAT-UA-2101440